Smajal.pl

strona domowa Nastmara Proudfoota


Kliknij miejsce, by przywołać krótki opis. Kliknij gdziekolwiek w okienku, by zniknęło.

(zamknij)
Sklep z przyprawami

W małym sklepie Tolmana Olivehearta, Wybitnego Znawcy Przypraw, znajdziesz mnóstwo różnych przypraw. Napis na znajdującej się tam tabliczce głosi, że jest to najlepszy w całym Imperium sklep z przyprawami - i bez wątpienia jest to prawda. Można tu kupić torebki wypelnione rozmaitymi przyprawami: solą, anyżem, cząbrem. czosnkiem, estragonem, koperkiem, lubczykiem, miętą, bazylią, cukrem, cynamonem, goździkami, imbirem, kminkiem, kurkumą, majerankiem, muszkatołowcem, pieprzem, rozmarynem, tymiankiem i wanilią. Jak widać, jest z czego wybierać.

(zamknij)
Milicja Zgromadzenia Halflińskiego

Kraina Zgromadzenia jest miejscem dość spokojnym, ale liczne najazdy orków z ich niedalekiego obozowiska, wymuszają istnienie pewnych warstw obronnych w społeczeństwie halflingów. Milicjanci, albo inaczej, Pałkarze Halflińscy, stanowią trzon obronny Krainy przed ewentualnymi niebezpieczeństwami.

W tym miejscu znajduje się posterunek, gdzie dzielny Athelstan Shergison, Szeryf Krainy Zgromadzenia, przyjmuje swoich interesantów. Pałkarzem tutaj może zostać oczywiście jedynie przedstawiciel rasy halflińskiej. Co zaś potrafi? Bez wątpienia wymachiwać maczugami, zasłaniać rannych w walce i walczyć w szyku. Ta typowo bojowa profesja dobrze oddaje klimat obronnego nastawienia walecznych halflingów. Zielonoskóre orki, mieszkające niedaleko Krainy, stanowią bowiem niemałe zagrożenie dla spokojnego, halflińskiego ludku, ale sprawna i solidna obrona nie pozwoli, by stało mu się cokolwiek złego.


A więc pragniesz zostać pałkarzem, ale nie wiesz jak? Wystarczy się trochę rozejrzeć, popytać. Athelstan chętnie nauczy swojego fachu każdego, kto zechce go wesprzeć w walce z napadami orków - a ponieważ jego wiedza jest niemała, warto się nad tym zastanowić. Kraina Zgromadzenia potrzebuje Milicjantów, więc podejmij właściwą decyzję już dziś!

(zamknij)
Kowal

Vernhold Geroi Gluepar jest kowalem halflińskim nie od wczoraj. Zajmuje się głównie wyrobem przedmiotów, mogących się przydać przede wszystkim swoim kuzynom i kuzynkom. Dlatego znajdziemy tu przede wszystkim lekkie, skórzane zbroje oraz broń, która halflingom przynosi zazwyczaj szczęście - sygnowana koniczynką, okuta grabowa pałka jest w rękach halflinga świetnym narzędziem obronnym, więc czegóż chcieć więcej?

Konkretniej ujmując - poza standardowymi usługami kowalskimi (naprawa, ostrzenie, wyrycie inskrypcji), można tutaj zamówić:

  • brazowa skorzana para nagolennikow - 9sr 8md
  • wzmocniona skorzana kurtka - 1zl 5sr 8md
  • dlugi stalowy noz - 1zl 11sr 2md
  • okuta grabowa palka - 3zl 5sr 4md

Jeśli więc szukasz dla siebie specjalnej broni czy zbroi, zajrzyj w rodzinne strony, kuzynie - a gdy będziesz już w pełni zabezpieczony przed złym losem, raźno wywiń młynka swoją nową pałką (ze specjalnym symbolem czterolistnej koniczynki) i rozchmurz się, bo w końcu zawsze będzie lepiej.

(zamknij)
Przedsionek Zgromadzenia Halflingów

Zgromadzenie Halflingów jest Stowarzyszeniem arkadyjskim, do którego dołączyć mogą jedynie halflingi. Nie jest tu może tłoczno, bo wielu młodych nicponi wybrało podróże i wojaczkę zamiast przytulnego, domowego ogniska, ale za to z pewnością jest bardzo przytulnie i uroczo. Zresztą, siedzi tu halfling, który pilnuje naszego domu przed hultajami - jest to Friederich Furryfoot, Uznany Smakosz i Straznik Zgromadzenia, znany każdemu, mieszkającemu tu, halflingowi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Zgromadzeniu, nie wahaj się go o nie zapytać. Z pewnością coś opowie.

Znajdziesz tu także Zasady Halflińskiego Zgromadzenia, które warto przeczytać (są wypisane na tablicy) - zwłaszcza jeśli chcesz złożyć swoje podanie do Stowarzyszenia. Przy wejściu znajdziesz stolik, kałamarz i pióro, które do tego ci posłużą - lecz zważ na to, aby było starannie napisane. Nikt nie lubi czytać tekstu pełnego błędów i kleksów, więc dobrze się postaraj. A najlepiej, jeśli wcześniej zapytasz jakiegoś zrzeszonego halflinga o radę.

(zamknij)
Zajazd "Pod Wrześniowym Piwem"

Miejsce to, którego właścicielem jest sławny w całym chyba świecie, Mortimer Blatterburn, jest bez wątpienia jednym z pierwszych, które odwiedza każdy łakomy podróżnik, spragniony nowych smaków. Być może menu nie zawiera zamorskich rarytasów, ani nie jest wyjątkowo obszerne, jak na halfliński zajad, ale każdy chyba przyzna mi rację, że tutejsza zupa pomidorowa jest po prostu bezkonkurencyjna.

Jeśli jesteś zainteresowany przystąpieniem do klubu Smakoszy, możesz też sprobować porozmawiać z łakomczuchem Dropho Rotherwoodem, Smakoszem nad Smakosze, który często tu przesiaduje. Ze znanych osób znajdziesz tu też pewnego półelfa, Ilona z Quenelles, Handlarza Osobliwościami, który bez wątpienia jest osobą bardzo tajemniczą i znającą wiele interesujących historii...

(zamknij)
Krawiec

W tym miejscu znajduje się wyśmienity zakład krawiecki. Jego właściciel, Gottschalk Dahrendorf, mianuje się tytułem Krawca Krainy Zgromadzenia - i jest to jedyny krawiec w tej okolicy (aż do Drakwaldu). Można tutaj niedrogo kupić różne, bardzo ciekawe, elementy ubioru. Każdemu bowiem spodoba się szalik czy interesujący beret, oprócz tego dostaniemy tu także płócienną koszulę, żeby nie chadzać półnago i spodnie, żeby było nam ciepło.

Oczywiście nie są to ubiory przeznaczone do wojaczki. Jeśli jednak przedkładasz dobry wygląd nad niewygodną, często ciężką i nieprzyjemną, zbroję - zawitaj do krawca, gdzie z pewnością dokonasz satysfakcjonującego zakupu.

Przykładowy stan zaopatrzenia:

  • Zamszowa czerwona kamizelka - 1zl 6sr 4md
  • Haftowana plocienna koszula - 1zl 1sr 4md
  • Czarna welniana para spodni - 2zl 8sr 1md
  • Zolty filcowy beret - 11sr 1md
  • Kolorowa lniana sukienka - 3zl 2sr 9md
  • Dlugi cieply szalik - 16sr 9md
(zamknij)
Ratusz w Krainie Zgromadzenia

W Ratuszu znajdziesz wszystko, co najpotrzebniejsze każdemu podróżnikowi. Jest zatem Gildia Poszukiwaczy Przygód (zwana też Gildią Podróżników), w której możesz pobrać nauki w tak specyficznych dziedzinach jak akrobatyka czy kieszonkowstwo, a nawet otwieranie zamków, a także nieco bardziej przyziemnych, jak walka sztyletem. Znajdziesz tu również celę medytacji, w której możesz zastanowić się nad swoim dalszym rozwojem oraz ocenic swoje cechy.

W Ratuszu, poza Gildią Podróżników, znajdziesz miejscie dużo ważniejsze, zwłaszcza - jeśliś halflingiem. Mowa o Kancelarii Krainy Zgromadzenia, w której Vertion, Sekretarz Rady Starszych Krainy Zgromadzenia, może zarejestrować Twe nazwisko. Aby dowiedzieć się więcej, polecam przeczytać znajdującą się tutaj tabliczkę.

(zamknij)
Sklep

Johan Kornwalz, Wlaściciel najlepszego sklepu w Krainie Zgromadzenia, nie bez przyczyny tak właśnie się przedstawia. Sklep bowiem bez wątpienia jest najlepszy... zwłaszcza, że jedyny w okolicy.

Oprócz kilku podstawowych przedmiotów, takich jak skorzane woreczki do przechowywania ziół, czy bukłak (o pojemności około dwóch litrów), nie znajdziesz tu jednak zazwyczaj wyjątkowo cennych przedmiotów. No cóż, możesz za to spieniężyć łupy zdobyte w obozie orków lub pobliskim kurhanie. Jest to też najbliższy sklep, jeśli wybierasz się do pobliskiego lasu lub jaskiń, walczyć np. z hobgoblinami. Czasem możesz tu także znaleĽć ciekawe, dobrze ochraniające przed ciosami, płaszcze. Ale do tego trzeba zazwyczaj trochę szczęścia (nie mniej, zdarza się).

(zamknij)
Świątynia Panteonu Halflińskiego

Miejsce to składa się z czterech głównych części, w których odnajdziesz czas na kontemplację, zastanowienie się. Znajdziesz tu spokój, czas na wyciszenie - wystarczy abyś usiadł sobie na ławie i pozwolił nostalgii płonącego paleniska ponieść się w przeszłość, gdy byłeś jeszcze mały i praktycznie nieświadomy wielkości całego świata.

Świątynia jest miejscem, w którym możesz zadeklarować swoją wiarę. Oczywiście, halflingi wyznają wiarę politeistyczną, ale nie zaszkodzi zadeklarować, które bóstwo z Panteonu ma na ciebie największy wpływ. W centralnej cześci znajdziesz ołtarz Esmeraldy (z kapłanką Lavinią), we wschodniej Merrila (z kapłanem Bandobrasem), w zachodniej Gangiego (z kapłanem Vermundem), a w południowo-zachodniej, ołtarz Pielgrzyma (z kapłanem Davim). Odnajdziesz tutaj też pokój, w którym zebrane są wizerunki innych z Panteonu - których kapłani nie są na dzień dzisiejszy obecni w świątyni. Nie dostaniesz więc wisiora symbolizującego twe wyznanie, ale zawsze możesz się pomodlić o boską opiekę Findola, Landrani, Praseedy lub Samorthy.


Chcesz otrzymać wisior wyznawcy? To nie takie trudne. Jeśli chcesz zyskać przychylność kapłanów, módl się gorliwie w odpowiedniej kapliczce, a bez wątpienia naprowadzą cię na właściwy trop, pozwolą poddać się tej szczególnej próbie wiary. Lecz pamiętaj, że do grona wyznawców mogą dołączyć tylko halflingi, które są już choć trochę obyte w świecie, to znaczy istnieją już jakiś czas. W przeciwnym bowiem przypadku kapłani odeślą cię do Samorthy, byś pod jej opiekę się oddawał, póki nie dorośniesz.


A co jeśli zmienić zechcesz wisior na inny? Aby pozbyć się starego wisiora, musisz go niestety wyrzucić. Na dzień dziesiejszy jednak, jeśli zechcesz zdobyć od razu inny wisior, możesz to zrobić - pod warunkiem, oczywiście, prawidłowego wykonania powierzonego Ci zadania.

Posterunek Milicji Kowal Sklep z przyprawami Ratusz Świątynia Krawiec Przedsionek Zgromadzenia Halflingów Karczma Sklep